דף הבית חינוך ולימודים ליקויי למידה אבחון TOVA
אבחון TOVA
שאול תמרקין 08/09/14 |  צפיות: 9145

בעשור האחרון הפכו בעיות קשב וריכוז לנפוצות הרב היותר ברחבי ישראל עם הגברת המודעות לבעיה שבעבר לא ידעו כיצד לאבחן אותה או לאפיין אותה והתייחסו לילדים שלקו בבעיות הללו כבעלי "קוצים בישבן" או "בלי ראש ללימודים" וכדומה. כיום יש מבחנים פשוטים ביותר לאבחון בעיות שכאלו וישנן לא מעט דרכים להתמודד עם הבעיות הללו ולאפשר לילד ללמוד ולהיות מרוכז ורגוע יותר. אחת הדרכים היותר נפוצות לקביעה מקצועית לגבי בעיות קשב, ריכוז והיפראקטיביות היא אבחון TOVA.

מהו אבחון TOVA?

אבחון TOVA הינו בדיקה האורכת זמן מדוייק ומטרתה לקבוע אם הילד סובל מבעיות של קשב, ריכוז והיפראקטיביות. האבחון מתבסס על משחק מחשב בסיסי שעיקרו תשומת לב לנתונים שונים בזמנים קצובים ויכולת התגובה אליהם. האבחון נחשב חשוב ואמין אך הוא רק תוספת לאבחונים אחרים בנושאים אלו. הסיבה היא כי על אף אמינותו הגבוהה, כן מתגלות בו לעתים קרובות בעיות באיתור לקויות אצל מי שיש להם כאלו.

מהו תהליך האבחון?

תהליך אבחון TOVA אורך בדיוק 21.6 דקות המחולקות לשני חלקים שווים של 10.8 דקות כל אחד.  במהלך שני החלקים על הנבחן ללחוץ על כפתור כאשר הוא רואה אובייקט X על המסך ולא ללחוץ כשמופיע אובייקט Y. בחלק הראשון האובייקט ללחיצה מופיע אחת לזמן ממושך ואילו בחלק השני הוא מופיע בתדירות גבוהה הרבה יותר מאשר האובייקט שאין ללחוץ עליו.

לאחר שהאבחון מסתיים על הנבחן ליטול תרופה (דוגמת ריטלין) להמתין שעה ולעבור את האבחון שוב. המטרה היא לראות אם חל שיפור בתגובות שלו לאחר נטילת התרופה.

כיצד ניקבע אם ניבחן הוא עם בעיה כלשהי?

המטרה באבחון היא לבדוק 3 פרמטרים שונים:

  • חוסר קשב במהלך כלל המשימה
  • אימפולסיביות  בלחיצה על הכפתור כשאין בכך צורך
  • התמדה ועיקביות בלחיצות על הכפתור

לאחר שהסתיים האבחון יש שיקלול תוצאות של הנבחן על פי 4 נתונים שונים:

  • השמטות – אי לחיצה בזמן מראה כי הניבחןמושפע מהסחת דעת
  • לחיצות סתמיות – מדד לאימפולסיביותבלחיצות
  • זמן תגובה – מדד לריכוז בזמן האבחון
  • יציבות זמן התגובה – בדיקת מאמץ בתגובותוהתמדה לאורך כל הבחינה

במידה ומי שצובר ניקוד שמגדיר אותו כבעל הפרעה של קשב וריכוז או של היפראקטיביות, יש צורך לשקלל זאת יחד עם בחינות נוספות שעבר ולקבוע על דרכי טיפול עבורו.


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 שאול תמרקין


 


מאמרים נוספים מאת שאול תמרקין
 
אחסנת תכולת דירה
אם יש לכם חפצים בדירה שאתם לא צריכים לעת עתה אך אינכם רוצים למכור אותם, שירות אחסנת תכולת דירה ייתן לכם את הפתרון המושלם.

שירותי הובלות במרכז
אתם עוברים דירה במרכז הארץ? שירותי הובלות במרכז יאפשרו לכם לחסוך את המאמץ הפיזי הנדרש כדי להזיז חפצים כבדים וארגזים.

רופא עיניים
כל מי שמרגיש כאבי ראש או עייפות לאחר צפיה בסרט או קריאת ספר ראוי שילך לבדיקת ראייה אצל רופא עיניים מקצועי באמצעות קופת החולים שלו. אולי הגיע הזמן למשקפי ראייה.

ניתוח עיניים להסרת משקפיים
ניתוח עיניים בלייזר יכול לסייע לאנשים להיפטר ממאגר משקפי הראייה שלהם ולהתחיל לראות הרבה יותר חד ומדויק גם ללא עזרת המשקפיים (או עדשות). הנה כמה דברים שכדאי לדעת, למי מכם ששוקל לעשות את הניתוח.

אדריכלות ועיצוב בישראל
אדריכלות ועיצוב בישראל צברו עם השנים מעמד גבוה יותר בשל העובדה שהם משפיעים על איכות המגורים שלנו. לפני שמוכרים או משכירים דירה ואם קונים דירה ישנה ולא משופצת, שני התחומים האלו נכנסים לתמונה.

פדיקור רפואי
טיפולים בציפורני הרגליים הם לא דבר חדש אך פדיקור רפואי הוא בהחלט ריענון בתחום זה שהחל לצבור פופולריות לפני מספר שנים ומאפשר טיפול בבעיות רגליים שונות ומניעה של בעיות כאלו לעתיד.

טיפול פנים מקצועי
רוצה להיראות יותר זוהרת ויפה? טיפול פנים מקצועי יעזור לך להשיג את המראה המושלם. אצל קוסמטיקאית מקצועית תוכלו לקבל את הטיפולים שמתאימים לך, לשפר את מרקם העור, לשמור עליו ולטפח אותו.

תקלות כיריים ודליפות גז
תקלות כיריים ודליפות גז לא רק פוגעות במידת היעילות של הכיריים שלנו בבית אלא גם מהוות מפגע בטיחותי. איך מגלים אם יש בעיה בכיריים והאם תמיד אפשר או כדאי לתקן אותה?

שיעורי עזר במתמטיקה להצלחה בבחינות
09/09/14 | חינוך אחר
אם הילד שלכם מתקשה במקצוע המתמטיקה, אין סיבה שילמד לבד. בעזרת שיעורי עזר במתמטיקה אתם יכולים לעזור לילד שלכם לעבור את המבחנים ואת הבגרות, ואולי אפילו בהצלחה.

ייעוץ סטטיסטי לתלמידי מחקר
09/09/14 | כלכלה
תלמידי מחקר שנדרשים להגיש עבודות עם חלק סטטיסטי יכולים להיעזר בשירותי ייעוץ סטטיסטי כדי לנתח נתונים של המחקר ולהציג את הנתונים בגרפים, טבלאות וכן הלאה. מדובר בשירות שחיוני לתוצאות המחקר.
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI