דף הבית חינוך ולימודים ליקויי למידה מתי צריך לפנות לאבחון דידקטי?
מתי צריך לפנות לאבחון דידקטי?
הדס כהן 30/07/14 |  צפיות: 9168

יכולות אקדמאיות חדשות שנדרשות מהילדים במהלך השנים הראשונות שלהם במערכת החינוך, כמו קריאה, כתיבה וחשיבה מתמטית, יוצרות פערים אובייקטיבים בתוצאות הלימודים אצלם. לא פעם הן מעלות בפני ההורים את החשש מפני לקויי למידה ואת המחשבה על אבחון לקויי למידה עבור הילד.

אבל האם כל ילד שמתקשה בקריאה בהכרח נדרש לעבור אבחון דידקטי? התשובה היא כמובן לא. פערי למידה או קשיי למידה נובעים ממגוון גורמים סביבתיים ותורשתיים כאחד.

גורמים סביבתיים יכולים להיות תהליכים רגשיים שהילד עובר כמו: העדר מוטיבציה, חרדות, דיכאון, דימוי עצמי נמוך וכן הלאה. בתור הורים מתלבטים, נסו להבין האם מתקיימות התנהגויות חיצוניות נוספות שיכולות להעיד על גורמים רגשיים אלו. כמו כן האם הם תוצר של קושי חיצוני אובייקטיבי כמו: מעבר דירה, גירושים של ההורים, אובדן של דמות קרובה, חרם וכדומה.

במידה ואכן קיימים גורמים סביבתיים כדאי להבין האם מדובר במשבר נפשי חולף או בחשש ממשי של אי התאמה למסגרת חינוכית. בכל מקרה כדאי להתייעץ עם הצוות החינוכי ובמידה ויש הסכמה על צורך באבחון, האבחון המתאים יהיה אבחון פסיכודידקטי. גורמים תורשתיים לתוצאות נמוכות בלימודים, יכולים להיות זמניים או קבועים, כמו: חוסר הבשלה התפתחותית, רמת אינטליגנציה נמוכה מהממוצע וכדומה.

אז מתי יש לגשת עם הילד ולבצע אבחון ליקויי למידה?

נורת האזהרה הדורשת אבחון דידקטי צריכה להידלק כשברור שהקשיים הלימודיים הם אינם תוצר של גורם רגשי או תורשתי. אך עם זאת ישנם מספר רמזים מטרימים לכך:

במידה והצוות החינוכי או ההורה מרגישים שקיים פער בין היכולות הקוגניטיביות של הילד לבין התוצאות בפועל. כשקיים פער ממשי בין המאמץ שמשקיע הילד לבין התוצאות שהוא משיג. כשקיים קושי מובהק בתחום מסוים כמו קריאה, מתמטיקה או אנגלית אל מול תחומים אחרים. כשקיים קושי גרפומוטורי משמעותי כמו כתיבה איטית במיוחד או ריבוי שגיאות. וכשקיימים קשיים בזיכרון השמיעתי/חזותי ו/או קושי עם מגבלות זמן.


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 הדס כהן


 


מאמרים נוספים מאת הדס כהן
 
מה ההבדל בין השתלות שיער באירופה להשתלות שיער בתורכיה?
בשנה האחרונה אנחנו עדים לתופעה שאלפי ישראלים נוהרים לתורכיה על מנת לבצע השתלות שיער במחירים שהם משמעותית נמוכים אל מול המחירים בארץ, באירופה ובארה"ב. במאמר זה ננסה להסביר מה הם ההבדלים בין מרפאות/רופאים באירופה אל מול מרפאות בתורכיה וננסה להבין האם מה שעולה בזול עלות לעלות אח"כ ביוקר.

נפתחת בפניכם דלת לעולם קל וחכם יותר
15/02/18 | אדריכלות
כמה חשיבות אנחנו מייחסים באמת לדלת הכניסה שנפתחת מאליה כשאנחנו נכנסים, או לכל מוצר חשמלי שמקל על החיים שלנו? לדלתות האוטומטיות יש הרבה יותר חשיבות ממה שאנחנו חושבים.

ידע זה כוח
הלימודים בבתי הספר הם מסגרת מצוינת, אבל בשל העומס הגדול לא תמיד ניתן לקבל בהם את מלוא תשומת הלב לכל תלמיד, לכן ישנה אפשרות חיצונית להרחיב את השעורים.

כמה באמת עולה אמנות
גיליתם תכשיט עתיק או פריט היסטורי שזקוק להערכת מחיר או בדיקת מקוריות? אל תהססו, יש סיכוי שיש בידכם הון גדול.

נתנאל סמריק - כשהסינים רוצים לקרוא בעברית הם פונים לקונטנטו נאו
01/06/17 | ספרות
קונטנטו נאו היא הוצאה לאור שמתמחה בהוצאת ספרים ישראליים לאור בחו"ל, אחרי תרגומם לשפות שבהן יש להם את הפוטנציאל הגדול ביותר לדבר לקהל המקומי. ההוצא הקמה מייסודו של נתנאל סמריק, מקים ההוצאה האם קונטנטו דה סמריק לפני כעשור.

תפקידו של נוטריון בתל אביב
נוטריון הינו למעשה עורך דין אשר עבר את ההדרכה ואת ההסמכה המתאימה מטעם משרד המשפטים לספק שירותים נוטריונים שונים. תפקידו של נוטריון בתל אביב הוא תפקיד יוקרתי, ולא כל עורך דין יכול להיות גם נוטריון. מבין שלל תפקידו של הנוטריון, ניתן למנות אישורים משפטים או חוקתיים שונים, עריכת תרגום נוטריוני, מתן ייפוי כוח ועוד.

תרגום נוטריון לספרדית
בכדי לקבל תרגום של מסמך לשפה הספרדית בעל אישור של נוטריון, עלינו לפנות אל נוטריון המספק שירותי תרגום מסמכים. על מנת לקבל תרגום נוטריון לספרדית אנחנו לא חייבים למצוא דווקא נוטריון הדובר את השפה, אלא נוטריון אשר פועל אל מול מתרגמים בשפות שונות.

שירותי נוטריון לאנגלית
יש לא מעט מסמכים שדורשים תרגום נוטריוני מוסמך מהשפה האנגלית לעברית ומהשפה עברית לאנגלית. לרוב המסמכים קשורים למגוון סטטוסים שונים, כך שבין היתר מדובר בתעודת נישואין, תעודת תושב, תעודת רווקות, תעודת מקצוע וכו', כאשר בין היתר גם ניתן למצוא מגוון תרגומים של פסקי דין.

שירותי נוטריון לצרפתית
02/09/16 | כללי
כאשר פונים לקבל שירות של נוטריון, אין צורך להשוות מחירים, וזאת כי עבור כל סוג של שירותי נוטריון ניתן למצוא מחיר אחיד, וזאת ללא הבדל אם פונים למשרד נוטריונים כזה או אחר.

שירותי נוטריון לרוסית
לא חסרים מקרים בגינם עשוי להתעורר צורך למצוא נוטריון לרוסית. בין היתר ייתכן ומדובר על מגון מסמכים שמשרד הפנים מבקש את מעורבותו של נוטריון לרוסית (תרגום תעודה עבור שינוי שם, תרגום ת"ז, תרגום רישיון נהיגה וכו')
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI