דף הבית חברה, פוליטיקה ומדינה חברה, פוליטיקה ומדינה - אחר ביטחון וחברה – המרכז האוניברסיטאי באריאל
ביטחון וחברה – המרכז האוניברסיטאי באריאל
הדס כהן 19/09/12 |  צפיות: 9437

אין ספק שבמדינת ישראל יש למשרד הביטחון משמעות מיוחדת ומורחבת במיוחד. הרי כ: "כבשה בין שבעים זאבים", כך מיקומנו הגיאוגרפי. גם בעיות פוליטיות מרובות מהווים כוח מוגבר למערכת הביטחון. די בעובדה שכל אזרח בישראל אמור לשרת על-פי חוק בצבא למשך מספר שנים. יש התולים או דורשים זכויות אזרחיות, או: "קבלה" לחיים אזרחיים בישראל, על פי השאלה: "היכן שירתת בצבא?". כל סוגית גיוס חרדים ואוכלוסיה ערבית ועוד. סיים האזרח את שירותו הסדיר הוא נקרא למשך שנים לעשות מילואים (אני מדגיש כי אני מצדיע לאזרחים - אולם ביקורתי היא על המערכת).

בנוסף, מעבר לשאלת עצם הגיוס, הצבא לוקח / מקבל על עצמו משימות נוספות שאינם בהכרח תלויות בביטחון כגון חינוך. חָיִל שלם בצה"ל עוסק בחינוך, סיסמתו היא: "עם בונה צבא בונה עם". הוא משקיע כספים רבים בחינוך נוער ובניית מסגרות עבור אוכלוסיות חלשות. למה זה קשור לביטחון שאליו מופנים תקציבים. הצבא גם מחזיק תחנת רדיו שעוסק בשידורי אקטואליה, מה לזה ולתקציב הביטחון? בשביל זה יש את משרד התקשורת?! במיוחד גלגל"ץ שעניינו מוזיקה ודיווחי תנועה.

אזרח בישראל בונה בית חדש צריך אישור של משרד הביטחון, יש או אין מרחב מוגן. הרי אנחנו באיום מתמיד של טילים והפחדות נוספות. חיילים רבים נשלחים למשימות שיטור ונמצאים תחת קונפליקט של יחסי צבא ואזרחים. רוב השירות בשטחי יהודה ושומרון מצריך דיון מחדש על עבודת צבא או משטרה. אולי זה ניצול ציני של המדינה כלפי אזרחים צעירים ש"מרעילים" אותם בסיסמאות ונותנים להם להיות שוטרים ולא לוחמים. כאזרחים אנחנו נפגשים רבות עם מערכת הביטחון, ביותר מדי צמתים בחיינו. דבר שאינו בריא בחברה נורמאלית.

הדבר שהעלה את חמתי בתקופה האחרונה היא סוגיית המרכז האוניברסיטאי באריאל. אפשר להיות בעד ואפשר להיות נגד, אולם מה הקשר של משרד הביטחון לכך?? הייתה ועדה של משרד החינוך, שהרי מדובר במרכז אקדמי, שהחליטה לשדרג את המקום ממרכז אוניברסיטאי לאוניברסיטה. הייתה הצבעה בעד ונגד וקיבלו החלטה. למה צריך לכך אישור של אלוף פיקוד? מה הוא קשור לעניין? מה מעניין אותי מה דעתו של שר-הביטחון בנושא יהיה אשר יהיה? זו החלטה חינוכית אקדמית, לא ביטחונית. אושר במשרד החינוך, אושר בממשלה, מה הקשר למשרד הביטחון? תיאטרון האבסורד חוגג, חסמי הבירוקרטיה והשלטת מערכת הביטחון עלינו חוצה גבולות. יש לסרסה בטרם התמנון ישלח זרועות נוספות על חלקות שאינם קשורות אליו.

על חברה נורמלית לסרס כוחות שאינם רצויים ועל כן עליה לסרס גם מכוחו של משרד הביטחון, ולומר לו שעליו להתעסק בביטחון ולא בפוליטיקה או דברים אחרים. משרד זה גדל מדי שנה בתקציבים מרובים, אולי כדאי שיתעסק בביטחון וכך גם תקציביו ירדו, וגם יהיה אולי יותר ביטחון. אל למשרד זה להתעסק בדברים לו לא.

בשולי הדברים, לאחרונה מדובר על כך שכביש 10 (גבול ישראל מצרים) ייסגר לציבור בצו אלוף או אף רמטכ"ל מטעמי ביטחון. אם אני לא טועה מטרתו של הצבא לאבטח אותו, כדי להזרים חיים, לא לסגור אותו ולנטרל חיים. כנראה ששוב הצבא ומשרד הביטחון התבלבלו בתפקידם - כמובן בשם הביטחון הקדוש שלנו. אם דוד בן-גוריון היה מקשיב לגורמי הביטחון אולי לא הייתה קמה מדינה, כי זה לא רציונלי להקים מדינה יהודית בכזה איזור ביטחוני.

____________________________________________________________________

מתוך הבלוג של יהושע גלזמן, מאתר הארגון צו פיוס .


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 הדס כהן


 


מאמרים נוספים מאת הדס כהן
 
מה ההבדל בין השתלות שיער באירופה להשתלות שיער בתורכיה?
בשנה האחרונה אנחנו עדים לתופעה שאלפי ישראלים נוהרים לתורכיה על מנת לבצע השתלות שיער במחירים שהם משמעותית נמוכים אל מול המחירים בארץ, באירופה ובארה"ב. במאמר זה ננסה להסביר מה הם ההבדלים בין מרפאות/רופאים באירופה אל מול מרפאות בתורכיה וננסה להבין האם מה שעולה בזול עלות לעלות אח"כ ביוקר.

נפתחת בפניכם דלת לעולם קל וחכם יותר
15/02/18 | אדריכלות
כמה חשיבות אנחנו מייחסים באמת לדלת הכניסה שנפתחת מאליה כשאנחנו נכנסים, או לכל מוצר חשמלי שמקל על החיים שלנו? לדלתות האוטומטיות יש הרבה יותר חשיבות ממה שאנחנו חושבים.

ידע זה כוח
הלימודים בבתי הספר הם מסגרת מצוינת, אבל בשל העומס הגדול לא תמיד ניתן לקבל בהם את מלוא תשומת הלב לכל תלמיד, לכן ישנה אפשרות חיצונית להרחיב את השעורים.

כמה באמת עולה אמנות
גיליתם תכשיט עתיק או פריט היסטורי שזקוק להערכת מחיר או בדיקת מקוריות? אל תהססו, יש סיכוי שיש בידכם הון גדול.

נתנאל סמריק - כשהסינים רוצים לקרוא בעברית הם פונים לקונטנטו נאו
01/06/17 | ספרות
קונטנטו נאו היא הוצאה לאור שמתמחה בהוצאת ספרים ישראליים לאור בחו"ל, אחרי תרגומם לשפות שבהן יש להם את הפוטנציאל הגדול ביותר לדבר לקהל המקומי. ההוצא הקמה מייסודו של נתנאל סמריק, מקים ההוצאה האם קונטנטו דה סמריק לפני כעשור.

תפקידו של נוטריון בתל אביב
נוטריון הינו למעשה עורך דין אשר עבר את ההדרכה ואת ההסמכה המתאימה מטעם משרד המשפטים לספק שירותים נוטריונים שונים. תפקידו של נוטריון בתל אביב הוא תפקיד יוקרתי, ולא כל עורך דין יכול להיות גם נוטריון. מבין שלל תפקידו של הנוטריון, ניתן למנות אישורים משפטים או חוקתיים שונים, עריכת תרגום נוטריוני, מתן ייפוי כוח ועוד.

תרגום נוטריון לספרדית
בכדי לקבל תרגום של מסמך לשפה הספרדית בעל אישור של נוטריון, עלינו לפנות אל נוטריון המספק שירותי תרגום מסמכים. על מנת לקבל תרגום נוטריון לספרדית אנחנו לא חייבים למצוא דווקא נוטריון הדובר את השפה, אלא נוטריון אשר פועל אל מול מתרגמים בשפות שונות.

שירותי נוטריון לאנגלית
יש לא מעט מסמכים שדורשים תרגום נוטריוני מוסמך מהשפה האנגלית לעברית ומהשפה עברית לאנגלית. לרוב המסמכים קשורים למגוון סטטוסים שונים, כך שבין היתר מדובר בתעודת נישואין, תעודת תושב, תעודת רווקות, תעודת מקצוע וכו', כאשר בין היתר גם ניתן למצוא מגוון תרגומים של פסקי דין.

שירותי נוטריון לצרפתית
02/09/16 | כללי
כאשר פונים לקבל שירות של נוטריון, אין צורך להשוות מחירים, וזאת כי עבור כל סוג של שירותי נוטריון ניתן למצוא מחיר אחיד, וזאת ללא הבדל אם פונים למשרד נוטריונים כזה או אחר.

שירותי נוטריון לרוסית
לא חסרים מקרים בגינם עשוי להתעורר צורך למצוא נוטריון לרוסית. בין היתר ייתכן ומדובר על מגון מסמכים שמשרד הפנים מבקש את מעורבותו של נוטריון לרוסית (תרגום תעודה עבור שינוי שם, תרגום ת"ז, תרגום רישיון נהיגה וכו')
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI