דף הבית חברה, פוליטיקה ומדינה חברה ומדינה הפרדת הדת מהמדינה
הפרדת הדת מהמדינה
הדס כהן 15/07/12 |  צפיות: 9724

להפריד את הדת מהמדינה חייבים. אבל בשום אופן לא להפריד את הלאום היהודי מהמדינה. מדינת ישראל קמה עבור העם היהודי, רבבות שילמו בחייהם עבור זה שיהיה לעם היהודי מדינה משלו. ועל כן ישראל היא מדינת העם היהודי ולא צריכים לוותר על זה בשום אופן.

לגבי השאלה אם צריך להפריד את הדת מהמדינה, אז כן. צריך להפריד את הדת מהמדינה. הדת היא אמונה, ולא כל המאמינים הם מיקשה אחת. יש בדת זרמים שונים, יש לנו את החרדים שגם הם לא מיקשה אחת ויש בתוכם, חסידים ליטאים וספרדים. חלקם אפילו לא מכירים במדינה, ורובם לא מוכנים לקבל את החובות המוטלות על האזרחים. יש ביהדות את הדתיים הלאומים, יש יהודים מסורתיים, יש רפורמים, יש קונסרבטיבים, ויש גם את החילונים.

שום זרם לא מוכן שיכפו עליו דרך חיים שלא מתאימה לאמונתו. ואם כך, אז איך אפשר לחבר את הדת עם המדינה לפי איזה זרם ביהדות תזרום המדינה המחוברת? נכון להיום האורתודוקסים הם שמכתיבים את האפיון הדתי במדינה וזה גם הסיבה למתחים בין הזרמים השונים.

הדת, מעוצמת האמונה בה, איננה סובלנית. היא נוקשה, היא איננה סלחנית, היא שמרנית באדיקות מוגזמת. ועל כן דת אינה יכולה להכיל את כל הזרמים כמקשה אחת ולייצג אותם כדת מדינה.

ידוע לנו מהעבר כיצד נראו מדינות שנשלטו ע"י דת, וכמה סבל נגרם ליהודים במדינות האלה. אנו גם רואים איך נראות מדינות מוסלמיות שהאסלם הוא דת המדינה גם היום. יש צורך להפריד את הדת מהמדינה כי זה לא עובד טוב ביחד.

בפועל זה יעבוד כמו שזה עובד במדינות אחרות, יש מדינות נוצריות שיש בהם קתולים, פרוטסטנטים ואחרים. ואין שם מתיחות ביניהם והם חיים בשלום. במדינה שבה זרם דתי אחד מתחבר למדינה ושואף מאמונתו להשפיע גם על זרמים אחרים במדינה נוצרת מתיחות ויריבות בלתי נסבלים.

אני לא רואה שום בעיה בהפרדה הדת מהמדינה להפך, זה יפיג את המתיחות בין הזרמים השונים וכל זרם יחיה באמונתו, ושלא ינסה לכפות על אחרים את אמונתו. אומרים - מה יהיה לגבי החיתון בין הזרמים? יקרה מה שקורה עכשיו, אין שום הבדל. גם היום חרדי לא מתחתן עם לא חרדי, וחילוני לא מתחתן עם חרדי, אלא אם הם בוחרים לקבל את צורת החיים של בן הזוג. אין שום בעיה בהפרדה. אפילו החרדים בינם לבין עצמם לא ששים להתערבב, ואפילו לא אוכלים מאותה כשרות, אז מדוע יש שנבהלים מהמחשבה הזו? אין שום בעיה. ורצוי כמה שיותר מהר להפריד את הדת מהמדינה.

ועל הפרדה בין דת ופוליטיקה אין בכלל על מה לדבר עצם החיבור בין דת ופוליטיקה זה מושחת וזה פוגע גם בדת וגם במדינה.

אבל לא לשכוח שאין להפריד את הלאום היהודי מהמדינה, ישראל היא מולדת של העם היהודי וכך תישאר.

היהודים נעשו ללאום במעמד הר סיני  עוד לפני שהיתה להם מדינה. יהודי שייך ללאום היהודי בכל מקום בעולם, אם יש מדינה ואם אין מדינה. כך שאין צורך בחיבור המלאכותי של דת ומדינה, ובוודאי לא של זרם אחד ביהדות.

________________________________________________________________________

מתוך הבלוג של זהר ניסן, מאתר הארגון צו פיוס .


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 הדס כהן


 


מאמרים נוספים מאת הדס כהן
 
מה ההבדל בין השתלות שיער באירופה להשתלות שיער בתורכיה?
בשנה האחרונה אנחנו עדים לתופעה שאלפי ישראלים נוהרים לתורכיה על מנת לבצע השתלות שיער במחירים שהם משמעותית נמוכים אל מול המחירים בארץ, באירופה ובארה"ב. במאמר זה ננסה להסביר מה הם ההבדלים בין מרפאות/רופאים באירופה אל מול מרפאות בתורכיה וננסה להבין האם מה שעולה בזול עלות לעלות אח"כ ביוקר.

נפתחת בפניכם דלת לעולם קל וחכם יותר
15/02/18 | אדריכלות
כמה חשיבות אנחנו מייחסים באמת לדלת הכניסה שנפתחת מאליה כשאנחנו נכנסים, או לכל מוצר חשמלי שמקל על החיים שלנו? לדלתות האוטומטיות יש הרבה יותר חשיבות ממה שאנחנו חושבים.

ידע זה כוח
הלימודים בבתי הספר הם מסגרת מצוינת, אבל בשל העומס הגדול לא תמיד ניתן לקבל בהם את מלוא תשומת הלב לכל תלמיד, לכן ישנה אפשרות חיצונית להרחיב את השעורים.

כמה באמת עולה אמנות
גיליתם תכשיט עתיק או פריט היסטורי שזקוק להערכת מחיר או בדיקת מקוריות? אל תהססו, יש סיכוי שיש בידכם הון גדול.

נתנאל סמריק - כשהסינים רוצים לקרוא בעברית הם פונים לקונטנטו נאו
01/06/17 | ספרות
קונטנטו נאו היא הוצאה לאור שמתמחה בהוצאת ספרים ישראליים לאור בחו"ל, אחרי תרגומם לשפות שבהן יש להם את הפוטנציאל הגדול ביותר לדבר לקהל המקומי. ההוצא הקמה מייסודו של נתנאל סמריק, מקים ההוצאה האם קונטנטו דה סמריק לפני כעשור.

תפקידו של נוטריון בתל אביב
נוטריון הינו למעשה עורך דין אשר עבר את ההדרכה ואת ההסמכה המתאימה מטעם משרד המשפטים לספק שירותים נוטריונים שונים. תפקידו של נוטריון בתל אביב הוא תפקיד יוקרתי, ולא כל עורך דין יכול להיות גם נוטריון. מבין שלל תפקידו של הנוטריון, ניתן למנות אישורים משפטים או חוקתיים שונים, עריכת תרגום נוטריוני, מתן ייפוי כוח ועוד.

תרגום נוטריון לספרדית
בכדי לקבל תרגום של מסמך לשפה הספרדית בעל אישור של נוטריון, עלינו לפנות אל נוטריון המספק שירותי תרגום מסמכים. על מנת לקבל תרגום נוטריון לספרדית אנחנו לא חייבים למצוא דווקא נוטריון הדובר את השפה, אלא נוטריון אשר פועל אל מול מתרגמים בשפות שונות.

שירותי נוטריון לאנגלית
יש לא מעט מסמכים שדורשים תרגום נוטריוני מוסמך מהשפה האנגלית לעברית ומהשפה עברית לאנגלית. לרוב המסמכים קשורים למגוון סטטוסים שונים, כך שבין היתר מדובר בתעודת נישואין, תעודת תושב, תעודת רווקות, תעודת מקצוע וכו', כאשר בין היתר גם ניתן למצוא מגוון תרגומים של פסקי דין.

שירותי נוטריון לצרפתית
02/09/16 | כללי
כאשר פונים לקבל שירות של נוטריון, אין צורך להשוות מחירים, וזאת כי עבור כל סוג של שירותי נוטריון ניתן למצוא מחיר אחיד, וזאת ללא הבדל אם פונים למשרד נוטריונים כזה או אחר.

שירותי נוטריון לרוסית
לא חסרים מקרים בגינם עשוי להתעורר צורך למצוא נוטריון לרוסית. בין היתר ייתכן ומדובר על מגון מסמכים שמשרד הפנים מבקש את מעורבותו של נוטריון לרוסית (תרגום תעודה עבור שינוי שם, תרגום ת"ז, תרגום רישיון נהיגה וכו')
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI