דף הבית ביטוח ביטוח חבות ביטוח מעבידים - גם פעולות נלוות
ביטוח מעבידים - גם פעולות נלוות
חיים קליר,עו"ד 02/08/08 |  צפיות: 10465

 ביטוח מעבידים - גם פעולות נלוות

1983-2008© חיים קליר ושות' http://www.kalir.co.il

כל המצוי בין כתלי בתי המשפט, אינו תמה מאין שואבות חברות הביטוח את העידוד לנסות להתחמק מאחריות בטענות הלקוחות לעיתים מאתרי בדיחות על טענות מגוחכות של עורכי דין .

למרבה הצער, העידוד בא גם מגישת השופטים. כל טענה, ולו ההזויה ביותר, זוכה לאוזן קשבת ולליבון, עד לערכאה העליונה. כאשר דוחים את הטענה, חברת הביטוח משלמת לא יותר ממה שהייתה משלמת מלכתחילה. אם כך למה לא לנסות את המזל. יש גם מבוטחים רבים המתייאשים באמצע הדרך.

המקרה הבא ידגים זאת.

באחד הימים פרצה שריפה במוסך צמרת. בשריפה נפגע גם הגג. מים החלו לדלוף ולא ניתן היה להמשיך בעבודות המוסך.

שמעון אסרף, האחראי על הפחחות במוסך, עלה על גג המוסך, יחד עם שני פועלים נוספים, כדי לתקן את הדליפה.

לפתע קרס אחד מלוחות האסבסט מהם הורכב הגג. אסרף נפל במרווח שהתהווה בין לוחות האסבסט ונפגע קשות.

במקרה של תאונת עבודה, המוסד לביטוח לאומי משלם פיצויים חלקיים בלבד. ההשלמה נעשית מתוך פוליסת חבות המעבידים, בכפוף לכך שהעובד מצליח להוכיח כי המעביד נושא באחריות לתאונה. הפסיקה נוטה להטיל, כמעט כדבר שבשגרה, אחריות על המעביד. הרי הוא בעל האמצעים לדאוג לבטיחות העובד.

מוסך צמרת היה מבוטח בחברת הביטוח כלל. בית המשפט קבע כי המוסך אחראי לתאונה, אולם כלל סירבה לכסות את נזקיו של אסרף. אני ביטחתי עובדי מוסך המבצעים עבודות פחחות וצבע, טענה כלל. לא ביטחתי עובדי מוסך המתקנים גגות.

המחלוקת בין הצדדים לובנה כדת וכדין בבית המשפט המחוזי. כלל הפסידה אך לא ויתרה. היא הביאה את המחלוקת עד בית המשפט העליון.

אכן, מודה השופט סלים ג'ובראן, בפוליסת הביטוח נרשם מפורשות כי מוסך צמרת עוסק ב"פחחות וצבע לרכבים". אולם לעיסוק זה, כמו לכל עיסוק אחר, נלוות פעולות שאינן מצויות בלב ליבו של העיסוק, ואשר יש לראותן כנכללות ונבלעות בו. 

משכך, קובע השופט, יש לבחון האם הפעולה של תיקון גג המוסך נחשבת כעבודת עזר הנבלעת בתחום העיסוק של מוסך צמרת ולכן מצויה עדיין בתחום כיסוי פוליסת ביטוח המעבידים.

זו שאלה של פרשנות, ממשיך השופט, ופרשנותו של חוזה ביטוח חייבת להיעשות תוך התחשבות בייחודו של ענף הביטוח. חוזה הביטוח בא להגשים אינטרסים ציבוריים רחבים הרבה מעבר לאינטרסים הקונקרטיים של המבוטח והמבטח הספציפיים.

בהתאם, מזכיר השופט, נקבע כלל פרשנות הנוגע במיוחד לחוזי ביטוח חבות מעבידים.

לפי כלל זה, יש להימנע מריקונו של הביטוח מתוכן, בכדי לשמור על האינטרס של העובד לקבל פיצוי אמיתי על הנזק שנגרם לו. שהרי למרות קיומו של הביטוח לאומי ישנו עדיין פער גדול בין שיעורו האמיתי של הנזק לבין הביטוי של הביטוח הלאומי לאותו נזק.

על רקע דברים אלה, בא השופט ג'ובראן לכדי מסקנה, כי תיקון הגג על ידי אסרף, מצוי בין עבודות העזר הנבלעות בתחום העיסוק של מוסך צמרת. לשם עיסוקו של המוסך בתחום פחחות וצביעת הרכב נדרשים העובדים בו לבצע גם פעולות משניות לעיסוק זה – החל מההכנות המקדמיות הנדרשות לפעולות הפחחות והצביעה, דרך תחזוקה שוטפת הנדרשת במוסך ובכלים הנמצאים בו, וכלה בתיקונם של תקלות ומפגעים המתרחשים במוסך, והמונעים את העבודה הסדירה בו.  

משנתגלה בגג המוסך פגם, אשר מנע את המשך העבודה התקינה בו בשל דליפת מים, נדרשו עובדי המוסך, ובהם אסרף, לתקנו.

בנסיבות אלה פסק השופט, יש לקבוע כי מדובר בפעילות החוסה תחת התחייבותה של חברת הביטוח לשפות את מוסך צמרת במקרה שזה יידרש לשלם פיצויים לעובדיו. בפרשנות אחרת תהיה משום פגיעה הן בצפייתו הסבירה של מוסך צמרת והן באינטרס של אסרף כעובד לקבל את הפיצויים הראויים בגין נזקיו.

כלל חויבה אם כן בתשלום, אולם על בירור הטענה שנדחתה, לא שילמה דבר.

                                                     חיים קליר,עו"ד

משרד עו"ד חיים קליר מתמחה בייצוג והופעה בבתי המשפט, במשפטי ביטוח ונזיקין. לפרטים נוספים ראה באתר המשרד http://www.kalir.co.il
המשרד ממוקם בבית שרבט, רחוב קויפמן 4 ת.ד. 50092 תל אביב 61500.
טלפון: 03-5176626, פקס: 03-5177078.
סלולארי: 054-4400005
למשרד סניפים במודיעין: 08-9714884
ובחיפה: 04-8524531

מסמך מספר 661


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 חיים קליר,עו"ד


 


מאמרים נוספים מאת חיים קליר,עו"ד
 
מדריך להתמודדות עם חוקרי חברת הביטוח
מיד לאחר הגשת תביעת הביטוח לחברת הביטוח, המבוטח מוצא את עצמו במרכז תשומת הלב של סוללת מומחים וביניהם חוקרים, הממונים על ידי חברת הביטוח. המגע עם אלה יכול להכריע את גורל תביעתו של המבוטח. הנה מספר טיפים למבוטחים להתמודדות עם חוקרי חברת הביטוח

קורס רענון
25/10/08 | ביטוח רכב
תוקף רישיונה של המבוטחת פג והיא שכחה לחדשו. היא גם לא קיבלה את הזימון לקורס רענון שהיה עליה לעבור. כשנה וחצי לאחר שפג תוקף הרישיון, המבוטחת נפגעה בתאונה. האם קיים כיסוי ביטוחי? את התשובה נותנת השופטת עירית כהן, מבית משפט השלום בירושלים.

מאמא תרזה
נשיא בית הדין האזורי לעבודה בחיפה, השופט רם כהן, דן ביחסה של אחות בריאות הציבור, כלפי קשיש סיעודי, שפנה לביטוח הלאומי למימוש זכויותיו.

האלה הכלבה
ביטוח תאונות לתלמידים. תלמיד בכיתה י"ב טבע בים. להורים נודע על אודות קיומו של הביטוח רק לאחר שחלפה תקופת ההתיישנות. האם חברת הביטוח פטורה מכל תשלום? את התשובה נותן השופט אברהם רובין, מבית משפט השלום בירושלים.

המדריך לנפגעי תאונות דרכים מהדורת 2008
הפגיעה בתאונת דרכים, היא טראומתית וכרוכה, בנוסף לפגיעה הגופנית והנפשית, גם בפגיעה כלכלית. כדי להקל עליך, הנפגע, בשעה קשה זו, הכנו מדריך המפרט את זכויותיך העיקריות ואת המידע והמסמכים הדרושים למימוש זכויותיך. מטרתו של המדריך לאפשר לך לקבל פיצויים גבוהים ככל האפשר, שיאפשרו לך שיקום מלא, והמשך החיים, חרף הפגיעה בתאונה, ללא חסרון כיס כלשהו, וברווחה.

המדריך לתובעים תגמולי ביטוח מהדורת 2008
מדריך זה, לתובעים תגמולי ביטוח, נועד להציג בפניך את האמצעים והכלים העומדים לרשותך כדי לאלץ את תאגידי הביטוח לקיים את התחייבויותיהם ולשלם לך את כל המגיע לך. מטרתנו היא לאפשר לך שיקום כלכלי מלא, ללא חסרון כיס כלשהו.

מכסא הנהג לכס המנהל
נהג אמבולנס שעבד כעוסק עצמאי, איבד את כושרו לעבוד כנהג. אתה יודע לרשום חשבוניות מס, טענה חברת הביטוח, לך תנהל עסקי אמבולנס. שלוש ערכאות דנו בסוגייה והנה התוצאה לפניכם.

ידיעה ממשית - תנאי לשלילת זכויות
19/09/08 | ביטוח רכב
המבוטח נהרג בתאונת דרכים. חברת הביטוח גילתה כי נהג במכוניתו בתקופת פסילה. בתביעת הפיצויים, המשפחה טענה והוכיחה כי המנוח לא היה נוכח בדיון כאשר ניתן נגדו גזר דין עם עונש של פסילה בפועל. גזר הדין הומצא למענו רק לאחר מותו. השופט שמואל ברוך, מבית המשפט המחוזי בתל אביב, דן במחלוקת.

הסיבה הבלעדית-אוטם שריר הלב
17/09/08 | ביטוח
המבוטח לקה באוטם שריר הלב, כאשר הרים במקום עבודתו משא כבד. הוא נותר עם נכות צמיתה. הביטוח הלאומי הכיר בכך שהאירוע מהווה תאונת עבודה. חברת הביטוח, שביטחה אותו מפני נכות מתאונה, סירבה. התאונה לא הייתה הסיבה הבלעדית לנכות, טענה חברת הביטוח, קדמה לה טרשת עורקים רבת שנים. השופטת זהבה אגי, מבית משפט השלום בתל אביב, דנה בפרשנות הנאותה של "הסיבה הבלעדית".

אחריות לאונס בין כתלי בית הספר
13/09/08 | הורות
ילד בן 8 נאנס בתוך כיתת בית הספר על ידי השרת, עובד בית הספר. האנס הורשע ונדון למאסר. האם לבית הספר יש אחריות אזרחית בנזיקין למעשה האונס? האם העובדה שהילד לא בא להעיד על נסיבות האונס עומדת לו לרועץ? את התשובה נותן השופט כרמי מוסק, מבית משפט השלום בירושלים.
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI