דף הבית מיסים מיסוי בינלאומי הקמת חברה במקלט מס: שיקולי מיסוי בינלאומי
הקמת חברה במקלט מס: שיקולי מיסוי בינלאומי
אבי נוב 26/12/10 |  צפיות: 10585

אם החלטתם להקים חברה במקלט מס, תצטרכו לבחור באחד מתוך עשרות מקומות אטרקטיביים ברחבי העולם. חשוב לדעת כיצד לבחור נכון את מקלט המס המתאים ביותר עבור הצרכים שלכם.

 

הקמת חברה במקלט מס

הטכנולוגיה והגלובליזציה מאפשרים היום לנהל עסקים ללא התחשבות בגבולות פיסיים ובסודיות מוחלטת. המשמעות של הקמת חברה במקלט מס הוא שאין מס חברות, מס רווחי הון ומיסים אחרים. אין מדובר רק במקלטי המס הקלאסיים, כמו איי הבתולה ואיי קיימן, אלא גם במדינות כמו סינגפור והונג קונג המאפשרים ביצוע השקעות בפטור ממס.

 

היתרונות בהקמת חברה במקלט מס, הופכים את מקלטי המס למרכזים פיננסים חשובים. התחרות בין מקלטי המס השונים, גורמת לכך שכל מקלט מס מנסה להציע מגוון שירותים והטבות, במחיר הנוח ביותר. 

 

ישראלים מקימים חברות מקלטי מס

ישראלים מקימים מאות חברות במקלטי מס בכל שנה. קיימות סיבות עיסקיות רבות לכך. סיבה נוספת, היא כמובן העובדה כי ניתן באמצעות תכנון מוקדם למנוע את תחולת המס הישראלי על ההשקעות בחברה תושבת מקלט מס.

 

בנוסף לג'רזי ואיי קיימן, קיימים מקלטי מס נוספים, כמו: אנדורה, אנגולה, אנטיגואה, ארובה, בהמס, בחריין, ברבדוס, בליז, איי הבתולה הבריטיים, איי קוק, דומינקה, גיברלטר, גרנדה, גורנזי, איי מאן, ליבריה, ליכטנשטיין, מלדיבים, איי מרשל, מונקו, מונטסראט, נאורו, האנטילים ההולנדים, פנמה, סמואה, איי סישייל, סן לוסיה, סן קריסטופר, נביס, סן וינסנט, גרנדה, טונגה, איי טורקס, וקאיקוס, איי הבתולה האמריקאים, ונואטו.

 

מקלט המס האידיאלי

שיעור מס חברות 0% קיים ברוב הגדול של מקלטי המס. אולם, קיימים הבדלים חשובים בין מקלטי המס השונים ההופכים את חלקם לאטרקטיביים יותר מהאחרים. בטרם בוחרים את מקלט המס, ישנם מספר פרמטרים שיש לבחון:

 

·         מוניטין – מקלטי מס משמשים גם כספקי שירותים פיננסיים (בנקאות, ביטוח, ועוד), וכמרכזים לניהול סיכונים. ישנם מקלטי מס שיש להם מוניטין פיננסי טוב יותר מאחרים, ויש להעדיף אותם.

·         יציבות פיננסית – ארגון FSF (Financial Stability Forum), הוא ארגון בינלאומי המטפל ביציבות הפיננסית בשוקי הכספים הגלובליים. הארגון מדרג מקלטי מס בהתאם ליציבות הפיננסית שלהן. יש להעדיף העברת כספים למקלטי מס המדורגים גבוה ביציבות פיננסית.

·         סודיות – כיום גוברת המגמה של העברת מידע בין מדינות בעינייני מס. מקלטי מס רבים הצטרפו לטרנד העולמי הזה, והם מעבירים מידע על תושבים זרים. מאידך, חלק ממקלטי המס שומר בקנאות על הסודיות של התושבים הזרים, דבר המעניק להם יתרון משמעותי.

·         שירותים משלימים – בחלק ממקלטי המס קיימים שירותי נאמנות מתקדמים ביותר, ובכלל זה הקמת פאונדיישנז, ניהול כספים יעיל ושירותים פיננסיים נוספים.

 

שיקלול הפרמטרים השונים מוביל למסקנה כי ישנם מספר קטן של מקלטי מס העונים על כל הדרישות.

תכנון מראש

במקרים רבים משקיעים נרתעים, שלא בצדק, מהקמת חברות או החזקת נכסים במקלטי מס. החשש הזה מושפע, בין היתר, מהמאבק המתמשך של רשות המסים ב"תכנוני מס אגרסיביים". אולם, החשש מפני תגובה של רשויות המס אינו סיבה אמיתית להימנע מתכנוני מס או העברת כספים למקלטי מס, כל עוד מדובר בתכנון לגיטימי במיוחד כאשר לנישום חוות דעת משפטית המאשרת את התכנון.

 

קיימת פסיקה עניפה, בישראל ובעולם, המכירה בזכותם של הנישומים לארגן את עסקיהם כך שלא יהיו עתירות מס. בית המשפט הכיר בזכות לתכנן מס, לדוגמא, בפסק הדין בעניין אלי הורביץ מנכ"ל חברת טבע באותם הימים ואשר זוכה מעבירות מס. בתכנון המס, במקרה זה, נעשה שימוש במקלט מס.

 

אילו היה ניתן למסות בישראל את כל הרווחים מהשקעות של ישראלים בחו"ל, הרי שהיה משתלם בגינם סכום אדיר לרשויות המס בישראל. אלא שבאמצעות תכנון מס מראש, המשקיעים מישראל יכולים למנוע את תחולת המס הישראלי על השקעותיהם. העדר תכנון מס מראש, עשוי לנטרל את החיסכון במס הצפוי, ולחשוף את המשקיעים הישראליים להתמודדות ארוכה ומתישה מול רשויות המס.

 

להרחבה בנושא מקלטי מס, ראו: מקלטי מס - מדריך לתכנון מס

 

 


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 אבי נוב

ד"ר אבי נוב, עו"ד, מייעץ בענייני מס מקומיים ובינלאומיים ובכלל זה תכנוני מס ליחידים וחברות, השגת אישורי מס מקדמיים, ייצוג מול רשויות המס, ניתוב הכנסות שמקורן בחו"ל לישראל בצורה היעילה ביותר, וכן מתן חוות דעת מקצועיות.
ד"ר נוב מנהל את אתר האינטרנט הישראלי לתכנוני מס בינלאומיים, כולל מאמרים וחדשות מיסוי: http://www.IsraelTaxLaw.com
ניתן לפנות לכותב במייל: avinov@bezeqint.net 


מאמרים נוספים מאת אבי נוב
 
הקמת חברה במקלט מס: שיקולי מיסוי בינלאומי
אם החלטתם להקים חברה במקלט מס, תצטרכו לבחור באחד מתוך עשרות מקומות אטרקטיביים ברחבי העולם. חשוב לדעת כיצד לבחור נכון את מקלט המס המתאים ביותר עבור הצרכים שלכם.

דיווח על חשבון בנק זר
11/10/10 | מיסים
עד לאחרונה, אם היה לכם חשבון בנק זר קרוב לוודאי שלא הייתם צריך לדווח על כך , ואף לא לשלם מס בישראל. בעקבות התפתחויות שונות, ישראלים רבים בעלי חשבונות בנק זרים עשויים להיות בקרוב תחת חקירה של רשות המסים. יש לבחון בקפידה תכנון מס בינלאומי.
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI